Zadbaj o swoje oczy czyli słów kilka o profilaktyce

Salon optyczny z prawdziwego zdarzenia

Zadbaj o swoje oczy czyli słów kilka o profilaktyce

Jak zadbać o oczy

Profilaktyka oczu, czyli okresowe badania stanu naszego narządu wzroku, odpowiednia dieta i higiena pracy są bardzo ważne. Jeszcze czterdzieści, a nawet trzydzieści lat temu niewiele osób zmuszonych było nosić okulary. Oczywiście ich brak mógł również zależeć od tego, że w tamtych czasach dostęp do lekarzy okulistów oraz wiedzy o wadach wzroku był ograniczony, jednak w przeważającej mierze tak obecnie częste choroby oczu oraz przede wszystkim wady wzroku wiążą się ze zwiększonym obciążeniem, jakie nasze oczy muszą przyjąć. Jak dbać o oczy? Jakie środki powinniśmy przedsięwziąć, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem?

Niekorzystne warunki pracy

W pracy używamy wielu urządzeń nadwyrężających ten delikatny narząd. Można wyliczyć tutaj wszelkiego rodzaju urządzenia wyposażone w wyświetlacz lub monitor, takie jak smartfony, tablety, urządzenia miernicze i zliczające. Jednak najczęstszym urządzeniem wykorzystywanym w pracy jest komputer przenośny lub stacjonarny. W dobie szybko rozwijających się technologii możemy liczyć na niskoemisyjne monitory, w których poziom emisji elektromagnetycznych jest ograniczony, czasami bliski zeru. Wiele osób sądzi, że to wystarcza, aby szkodliwość takich urządzeń ograniczyć do minimum. Nie jest to niestety zgodne z prawdą.

Dobry sprzęt i przerwy w pracy

Istotne jest, abyśmy używali sprzętu sprawnego i w miarę możliwości korzystającego z najnowocześniejszych rozwiązań. To z pewnością wpłynie korzystnie na stan naszych oczu. Ale równie ważne jest, żeby przestrzegać odpowiedniej higieny pracy z urządzeniami takimi, jak komputer, które zmuszają nas do ciągłego wpatrywania się w ten sam punkt zlokalizowany w tej samej odległości. Higiena pracy w przypadku wymienionych urządzeń elektrycznych nie jest trudna. Częsty odpoczynek od monitora będzie tutaj najważniejszy. Nie trzeba robić długotrwałych przerw. Wystarczy co kilka, kilkanaście minut odwrócić wzrok od tego, na czym jesteśmy skupieni i popatrzeć na coś w zupełnie innym miejscu. Może być to rzut okiem na inną część biura albo wyjrzenie przez okno i skupienie się na obiekcie blisko horyzontu. Takie krótkie przerwy pozwolą naszym oczom odpocząć od ciągłego wpatrywania się w monotonny obraz na monitorze.

BHP

Równie ważny jest odpowiedni odstęp od monitora. Nie powinniśmy siedzieć zbyt blisko. Odległość odpowiadająca długości wyciągniętej przed siebie ręki będzie będzie właściwa. Warto postarać się też, żeby laptop lub ekran nie były jedynym źródłem światła w pomieszczeniu, w którym pracujemy. Im więcej światła, tym lepiej dla naszego wzroku. Wybór odpowiednich narzędzi pracy oraz umiejętne z nich korzystanie to nie wszystko. Trzeba również pamiętać, że tak, jak w wypadku każdego narządu, tak i w wypadku narządu wzroku, ważne jest, aby go dobrze odżywiać oraz w miarę wcześnie reagować na wszystkie zauważone dolegliwości.

Dieta

Dobrze włączyć do diety składniki zawierające dużą ilość witaminy A. Mogą być to żółtka jaj, ryby morskie lub inne. Do tego pamiętajmy prowitaminie A, czyli beta-karotenie. Można go znaleźć w owocach i warzywach o pomarańczowym kolorze. Prócz witaminy A ważne są witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz antocyjany. Suplementy nie są substytutem zróżnicowanej, bogatej diety, ale w momentach niedoborów, których nie możemy uzupełnić w inny sposób, warto po nie sięgnąć. Badania profilaktyczne, takie jak badanie ostrości wzroku, ciśnienia śródgałkowego oraz ocena dna oka powinno się wykonywać jak najczęściej. Jest o tyle ważne, że nieleczona choroba wzroku może ostatecznie prowadzić do całkowitej ślepoty. Badania te trwają stosunkowo krótko i nie wiążą się z bólem, dlatego nie warto z nich rezygnować.